Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС - ЈАЗАВИЧАР
Навигација
 
ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије
 
Ловачки ГЛАСНИК
Lovački GLASNIK
 
Рекламе
LOVAČKA KOMORA SRBIJE

LOVAČKI PORTAL SRBIJE

Lovačko udruženje >Šumadija< - Kragujevac

Lovačko udruženje >Kraljevo< - Kraljevo

Lovačko udruženje >Kruševac< - Kruševac

Lovačko udruženje >Beljanica< - Resavica

Lovačko udruženje >Vrhovi< - Sjenica

Lovačko udruženje >Dragačevo< - Guča

Lovačko udruženje >Paraćin< - Paraćin

Lovačko udruženje  "Vladan Milošević" - Knić

Lovačko udruženje "Karađorđe" - Topola

Lovačko udruženje "Srebrnica" - Stragari

Magazin Predator

Domen za Lovačka udruženja

INTERMAKER
 

ЈАЗАВИЧАР

ЈАЗАВИЧАР  [FCI No. 148]
Оригинални назив расе: DACHSHUND
Земља порекла:  НЕМАЧКА

Употреба: Ловачки пас за лов изнад и испод земље.


Jazavičar

Историјат: Јазавичар, назван и "тацкел" и "дацкел", познат је из времена средњег века. Од гонича узгојени су пси који су трчали без престанка и били су посебно подесни за рад под земљом. Од ових нисконогих паса, искристалисали су се јазавичари који су познати као свестрано употребљиви ловачки пси. Он тракође показује изванредна остварења изнад земље, као и у следогласном лову, у цуњању и на крвном трагу. Најстарије узгојно удружење за јазавичаре је Деутсцхе Тецкелклуб е. в. основано 1888. Јазавичар је током деценија узгојен у три величине (Јазавичар, патуљасти Јазавичар, Јазавичар кунићар) и три варијетета длаке (краткодлаки, оштродлаки и дугодлаки).

Општи изглед: Низак, кратконог, правоугаоног тела, али компактне грађе, веома мишићав, са одважним изазивачким држањем главе и позорним изразом. Упркос у односу на дуго тело, кратке ноге нису ни "сакате", здепасте, нити ограничавају способност кретања, нити да делују вижљасто, као ласица. Укупан изглед је типичан у односу на пол.

Пропорције: При одстојању од земље од око 1/3 висине гребена, дужина тела треба да је у хармоничном односу према висини гребена, око 1:1,8.

Карактер: У нарави пријатељски, није плашљив, ни агресиван, са уравнотеженим темпераментом. Пасионирани, издржљив, хитар ловачки пас, финог носа.

Глава: Дугуљаста, гледано одозго и са стране, равномерно се сужава до носне печурке, ипак не шпицаста. Јасно обликовани надочни лукови. Носна хрскавица и печурка дуге и уске.

Лобања: Пре је равна, продужава се равномерно у благо заобљени носник.

Стоп: Само назначен.

Носна печурка: Добро развијена.

Њушка: Пространо отворена, рачва се до висине очију.

Вилице/зуби: Јако развијена горња и доња вилица. Поптуно зубало по зубној формули (42 зуба), са снажном међусобно додирујућим очњацима. Маказасто зубало је претпостављено кљештастом.

Усне: Напето належуће, добро прекривају доњу вилицу.

Очи: Средње велике, овалне, добро раздвојене са јасним, енергичним, а ипак пријатељским изразом, нису истурене. Боја је светлуцајућа црвено браон до црно браон, код свих боја длаке. Стакласте, рибље или перласте очи код тиграстих (флекавих) паса нису пожељне али се толеришу.

Уши: Високо, не далеко у напред усађене, изражено али не претерано дуге, заобљене, нису уске, шпицасте или наборане. Покретне са предњом ивицом належућом на образе.

Врат: Довољно дуг, мичићав, напето належућа кожа на гуши са благо заобљеним потиљком. Слободно и високо ношен.

Горња линија: Од потиљка хармонично се продужава до благо падајућих сапи.

Гребен: Изражен.

Леђа: После високог гребена у продужетку дубљих грудних пршљенова простиру се равно у назад или благо у назад.

Слабине: Снажно мишићаве, довољно дуге.

Сапи: Благо падајуће.

Груди: Добро изражена грудна кост и тако јако истурена да са обе стране показује благе јаме. Грудни кош је гледано од напред овалан, гледано одозго и са стране простран, дозвољава пун развој срца и плућа, далеко у назад пружајућа ребра. При исправној дужини и углованости плећке и надлактице, предња нога прекрива, гледано са стране најнижу тачку грудне линије.

Стомачна линија: Благо прикупљена.

Реп: Није високо усађен, ношен у продужетку леђне линије. У задњој трећини репа дозвољена је незната савијеност.

Предње ноге: Снажно мишићаве, добро угловане. Гледано од напред суве, равно постављене, добре снаге костију, са равно у напред управљеним шапама.

Плећке: Пластично мишићаве. Дуге, косо лежеће лопатице, присно належуће на грудни кош.

Надлактице: Исте дужине као и плећке са којима су у приближно правом углу, снажних костију и добро мишићаве, належуће на ребра али слободно покретне.

Лактови: Ни изврнути, ни уврнути.

Подлактисе: Кратке, ипак тако дуге да је одстојање пса од земље око 1/3 висине гребе на. По могућству равне.

Шапља: Међусобно стоје нешто зближенија него рамени зглобови.

Дошапља: Гледано са стране треба да су нити стртма нити пак упадљиво усмерена ка напред.

Шапе: Пет уско међусобно належући прстију, добро заобљене снажних јастучића и кратки јаки нокти. Четири прста су ослоњена о подлогу, унутрашњи прст је краћи.

Задње ноге: Снажно мишићаве, у доброј пропорцији ка предњим ногама. Колени и скочни зглобови снажно угловани. Задње ноге су паралелне, ни уско нити далеко међусобно постављене.

Бутине: Треба да су добре дужине и снажни мишићаве.

Колени зглоб: Широк и снажан са израженом углованошћу.

Поколенице: Кратке, стоје приближно у правом углу ка бутинама. Добро мишићаве.

Скочни зглобови: Снажни и добро угловани.

Дошапља: Релативно дуга, према потколеници покретна, савијена благо ка напред.

Шапе: Четири уско мађусобно належућа прста, добро заобљена ослоњена потпуно на снажне јастучиће.

Кретање: Треба да осваја простор, кретање је течно, пуно замаха, са далеким, ниским искораком, снажним потиском и лаким еластичним преносом на леђну линију. При томе реп треба да је у хармоничном продужетку леђне линије, благо падајуће ношен. Уакцији предње и задње ноге су паралелне. Напред ни косе ни шљампаве, шапе ни уврнуте ни изврнуте. По зади ни удке ни пречироке, ни крављи став нити бачвасте.

Кожа: Напето прилежућа.

Длака

Краткодлаки

Кратка, густа, сјајна, равно прилежућа, са подлаком, нигде се не појављују места без длаке. Реп одлакан потпуно, фином али не пребогатом длаком. Нешто дуже покровне длаке на доњој страни нису мана.

Боја:

а) Једнобојни - црвен, црвено жут, жут, све са или без црне прошараности. Међутим, чиста боја је у предности и црвена је вреднија од црвено жуте и жуте. Такође, јако црно прошаран пас припада овој групи, а не под остале боје. Бела није пожељна али у неколико појединачних малих флека није искључујућа. Нос и нокти су црни, црвена је такође дозвољена, али није пожељна.

цоол.гиф Двобојни - дубоко црна или браон, свака са рижасто браон или жутим ознакама (палеж) изнад очију, са страна њушке и горњим уснама, на унутрашњој страни учију, на предгрудима, на унутрашњим и задњим странама ногу, на шапама, око ануса и одатле до 1/3-1/2 доње стране репа. Нос и нокти су код црних паса црни, код браон паса су браон или црни. Бела није пожељна, али у неколико мањих флеканије искључујућа. Непожељан је
јако раширен палеж.

ц) Флекави (пругасти, тиграсти) - основна боја увек је тамна (црна, црвена или сива). Пожељне су неправилне беле флеке (нису пожељне велике плоче). Не треба да преовлађују ни тамна нити светла боја. Боја тиграстих јазавичара је црвена или жута са тамнијом прошараношћу. Нос и нокти су као код једнобојних и двобојних.

д) Остале боје - све напред ненаведене боје.

Грешке: Исувише фина, тања длака, мека, без длаке на ушима (кожне уши), друга места без длаке, као и сувише богата длака, четкаст реп, делимично или ћелом дужином готово неодлакан реп. Црна боја без палежа.

Оштродлаки

Са изузетком њушке, обрва и ушију, на ћелом телу са продирујућом подлаком. Потпуно равномерно прилежућа, густа, оштра покровна длака. На њушци показује јасно изражену браду. Обрве су жбунасте. На ушимадлака је краћа него на телу, готово равна. Реп равномерно и добро одлакан, присно належућом длаком.

Боја: Преовлађује боја дивље свиње. Код преосталих важи исто као код других боја.

Грешке: Мекша длака, било кракта или дуга. Дужа, у свим правцима одстојећа од тела. Завијена или таласаста, пре свега мекша длака на глави, заставица на репу, недостајућа брада, мањкава подлака и краткодлакавост.

Дугодлаки

Подлаком снабдевена, равна, сјајна длака, прилежућа по телу, продужава се испод врата и на доњим странам тела, превазилази дужину ушију, на задњим странама ногу прави јасно дужу одлаканост (ресе). Највећу дужину достиже на доњој страни репа, ту гради потпуну заставу.

Боја: Важи исто као код краткодлаког јазавичара.

Грешке: Мањкавост је на ћелом телу подједнакок дуга длака, превише таласаста или куждрава длака. Недостатак репне заставице или претерано дуга длака на ушима, јако развијена длака на леђима, предуга длака између прстију.

Величина:

а) јазавичар - обим груди изнад 35 цм.
б)патуљасти јазавичар - обим груди изнад 30 цм до 35 цм, у старости од најмање 15 месеци.
ц) јазавичар кунићар - обим груди до 30 цм, у старости од најмање 15 месеци.

Маса: Јазавичар - до 9 кг.

Грешке: Свако одступање од наведених мана сматра се грешком, чије оцењивање мора стајати у тачној сразмери са степеном изражености.

Тешке грешке: Слабуњав, високоног или по земљи вукући. На плећкама високо тело. Незграпно, неспретно, гегајуће кретање. На унутра или превише ка напоље изврнуте шапе, раширени прсти. Седласта, шаранаста леђа. Надграђеност, односно када су сапи вишље од гребена. Преслаб грудни кош, слабе слабине, хртасто усукане слабине (бокови). Уске, мишићима сиромашне задње ноге, лоше угловане предње или задње ноге. Крављи или бачваст став. Стакласте очи осим код паса са флекама. Лоша одлаканост.

Искључујуће грешке: Плашљивост или агресивност. Предгриз, подгриз или укрштено зубало. Неправилан положај очњака у доњој вилици. Клецавост шапља, веома слободне плећке. Све грешке репа, иза лажних ребара стомак нагло подигнут. Урођени проблеми са видом и слухом, као и епилептични напади.

Н.Б. Мужјаци морају имати два нормално развијена тестиса, потпуно спуштена у скротум.