Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС - Новости: Саопштење поводом почетка лова на препелицу (Coturnix coturnix L.) и грлицу (Streptopelia turtur L.)
Навигација
 
ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије
 
Ловачки ГЛАСНИК
Lovački GLASNIK
 
Рекламе
LOVAČKA KOMORA SRBIJE

LOVAČKI PORTAL SRBIJE

Lovačko udruženje >Šumadija< - Kragujevac

Lovačko udruženje >Kraljevo< - Kraljevo

Lovačko udruženje >Kruševac< - Kruševac

Lovačko udruženje >Beljanica< - Resavica

Lovačko udruženje >Vrhovi< - Sjenica

Lovačko udruženje >Dragačevo< - Guča

Lovačko udruženje >Paraćin< - Paraćin

Lovačko udruženje  "Vladan Milošević" - Knić

Lovačko udruženje "Karađorđe" - Topola

Lovačko udruženje "Srebrnica" - Stragari

Magazin Predator

Domen za Lovačka udruženja

INTERMAKER
 

Саопштење поводом почетка лова на препелицу (Coturnix coturnix L.) и грлицу (Streptopelia turtur L.)

Препелица (Coturnix coturnix L.) и грлица (Streptopelia turtur L.) спадају у две од двадесет три врсте пернате дивљачи које се, према Закону о дивљачи и ловству (Сл. Гласник РС бр.: 18/10) и Правилнику о проглашавању ловостајем заштићених врста дивљачи (Сл. Гласник РС бр.: 9/12) могу ловити на територији Републике Србије. Такође, уз барске врсте дивљачи (дивље гуске и дивље патке) и шумску шљуку, ове врсте се убрајају у две од десет врста миграторних птица које се могу ловити на територији Републике Србије.

 

И препелица и грлица, иако имају статус миграторних врста, у мањем броју остају током читаве године у Србији, овде се гнезде и подижу младе, те се и тим „микропопулацијама“ газдује у ловиштима Србије на начин прописан законским и подзаконским актима из области ловства, у циљу првенствено заштите дивљачи и њених станишта, и на крају и лова.

 

Према Закону о дивљачи и ловству (Сл. Гласник РС бр.: 18/10) и Правилнику о проглашавању ловостајем заштићених врста дивљачи (Сл. Гласник РС бр.: 9/12), сезона лова на препелицу и грлицу почиње 01.08. и траје до 30.09.. С обзиром да се ради о миграторним врстама, сезона лова је одређена тако да се поклопи са почетком миграција ових птица ка југу, односно у периоду када је у ловиштима Србије повећана густина популације ових врста, а све у циљу што бољег праћења стања њихових популација, са акцентом на бројност и здравствену кондицију. Крај миграција, који се поклапа са почетком октобра и може трајати и до краја октобра ако су повољни временски услови, када је на територији Србије и највећа густина популација ових врста, нарочито препелице, је период када се ова дивљач уопште не лови, што је један од начина да се сачува бројност ових врста.

Ловачке организације које су чланови Ловачког савеза Централне Србије у својим ловиштима имају одличну бројност препелице и грлице, нарочито препелица које се гнезде код нас. Грлица представља донекле маргинализовану ловну врсту, која се код нас скоро и не лови, док се препелица гаји и користи у нешто већем обиму.

 

Пратећи трендове опадања бројности поменутих врста дивљачи у свету, а нарочито имајући у виду промену миграторних рута ових врста са простора Западне Европе (услед огромног обима лова и неконтролисаног одстрела) на просторе Балкана, ловачке организације из Централне Србије настоје да сачувају у највећој мери препелицу која мигрира преко наше земље, овде се зауставља, храни итд., као једну од најатрактивнијих пољских кока за првенствено обуку ловачких паса, али и лов.

 

С тим у вези, Ловачки савез Централне Србије:

  • кроз сарадњу са Министарством пољопривреде и заштите животне средине-Управом за шуме координира почетак и трајање ловне сезоне на препелицу, поштујући одредбе Правилника о проглашавању ловостајем заштићених врста дивљачи (Сл. Гласник РС бр.: 9/12);
  • у сарадњи са ловачким удружењима и привредним друштвом које је основао, у планским документима за газдовање ловиштима усклађује квоте за одстрел препелица и грлица са стањем популација на глобалном нивоу, тако да сада одстрелне квоте у већини ловишта у Централној Србији имају опадајући тренд;
  • врши едукацију ловаца и ловних радника са територије Централне Србије о начинима извођења лова на препелицу и грлицу у циљу спровођења законских прописа Републике Србије везаних за лов дивљачи, на првом месту забрану коришћења електронских вабилица, временско и просторно ограничавање лова, коришћење обучених паса итд..

Највећи број ловачких удружења у својим ловиштима спроводи интензивне мере гајења и заштите популација препелице и грлице које се састоје у следећем:

  • сталној контроли терена у циљу регулисања бројности пернатих и длакавих предатора;
  • строго контролисаној употреби ловачких паса на терену у циљу обуке;
  • строго контролисаном извођењу лова, без употребе електронских вабилица, уз скраћено време за лов на 2-3 сата дневно и најчешће један до два дана недељно;
  • строго контролисаној контроли употребе пестицида (типа Тотал) на стрњиштима која представљају главно „одмаралиште“ и хранилиште препелица у миграцији;
  • континуираној сарадњи са пољопривредним произвођачима у циљу непооравања стрњишта и других усева до јесени, не би ли се препелицама у миграцији обезбедио заклон и храна итд..

 

С обзиром на овакав однос ловачких организација у Централној Србији према популацијама препелице и грлице, ове ловне сезоне се очекује велики пораст бројности поменутих врста, док ће планирани одстрел у појединим ловачким удружењима остати на нивоу прошлогодишњег, а у појединим бити чак и мањи него прошле године.

 

Срдачан ловачки поздрав,

ДОБАР ПОГЛЕД!

 

ДОПИС УПУЋЕН ЛОВАЧКИМ УДРУЖЕЊИМА, ЧЛАНОВИМА ЛСЦС-а