Tomaš Margesu, generalni direktor CIC-a (Medjunarnog saveta za lov), povodom objavljivanja dvojezične knjige (srpski i engleski) „Lovačko nasledje Srbije“, autora Svete Madžarevića, krajem aprila, uputio je poruku lovcima Srbije, koju objavljujemo u celosti.
"Dragi lovci Srbije,
Ova knjiga je ogromno delo, koje prikazuje evoluciju lova u Srbiji. Reč je o odnosu između divljih životinja i srpskog naroda. Tokom mnogih vekova, lov je državi i njenom narodu obezbeđivao hranu, posao i prihode, i da, iako su se dogodile mnoge tragedije tokom ovog dugog perioda, kako elementarne tako i čovečjom rukom proizvedene nepogode, životinjski svet, uključujući razne vrste divljači je i dalje u izobilju.
Jedan od glavnih razloga za to je taj što ako lovačka zajednica želi da nastavi sa lovom, da iz nje izvuče brojne koristi, prvenstveni zadatak lovaca je bio i mora biti da u budućnosti očuva divlje životinje, da ih zaštititi, da im poboljša i obnovi staništa. Ovo je takozvani „održiv lov“, koji podržavaju pisana i nepisana pravila, kao i sama tradicija. Održiv lov je koristan za celo društvo, i u svetu postoje brojni slučajevi, gde nedostatak održivog lova, čak i nametanje zabrana lova, u krajnjoj liniji dovodi do opadanja i čak do iskorenja ranije zdrave populacije divljih životinja.
Danas, u svetu gde savremeni i urbani stil života osuđuje i omalovažava umetnost lova kao okrutni čin „ubijanja“, a lovce opisuje kao „ubice“, teško je znati kako reagovati. S jedne strane, kaže se da ako neko baci blato na Vas nemojte pokušavati da ga odmah očistite jer će se Vaša odeća uprljati još više. Sačekajte da se blato osuši i otpašće samo od sebe.
Međutim, s druge strane možemo da osetimo kako protivnici lova sarađuju mnogo više nego mi - lovačka zajednica. Oni do sada poseduju komunikacijski suverenitet. Ako želimo da naša deca i unučad u Srbiji mogu da koriste pogodnosti komunikacije kao i da koriste našu prirodu i divlje životinje kao što su to nekada činili naši preci, onda ne smemo učestvovati u dečjim igrama moći, već moramo da ujedinjeno postupamo, da sklopimo savez sa drugim društvima kako bi naša politička težina postala jača i uticajnija. Mi se takođe moramo lično žrtvovati, kako bismo poboljšali naše pokušaje komunikacije sa javnošću, i moramo dokumentovati ono što činimo za dobrobit vrsta kao i za očuvanje njihovih staništa, kako bismo saopštili ove napore vlastima i javnosti.
Naša omladina je odgovorna za očuvanje divljih životinja kao i za održiv lov u budućnosti. Svaki lovac u Srbiji, kao i bilo gde drugde u svetu, mora da preuzme na sebe obavezu da obrazuje barem jednu mladu osobu i da nju ili njega zarazi sa pozitivnim virusom lovačkog života. Našim internacionalnim predstavništvima, kao sto je „FACE“ u Briselu i „CIC“ na globalnom nivou je potrebno snažno i ujedinjeno „zaleđe“ kako bi se mogli zalagati za lov na međunarodnom nivou.
Ova knjiga je savršena osnova kao i argument za nastavljanje održivog lova u Srbiji, zarad doprinosa prirode i ljudima."
Tamas Marghescu, generalni direktor CIC-a (Budapest) |