Ловачки савез Централне Србије (ЛСЦС) основан је 29. априла 2011. године, на основу Закона о дивљачи и ловству, Закона о удружењима и Статута ЛСС, ради ефикаснијег спровођења делатности од општег интереса (газдовања у ловству). ЛСЦС окупља 38 ловачких удружења са око 20.500 ловаца. Газдује са 36 ловишта на укупној површини од око 1.200.000 ха, у којима обитава разноврсна, многобројна и атрактивна дивљач
ПРВИ ПУТ ПРОСЛАВЉЕН СВ. ЈЕВСТАТИЈЕ У ДУНАВСКОЈ КЛИСУРУ
Захваљујући нашем ловном другу, пријатељу и координатору сарадње ловаца Србије и Румуније, као и члану ЦИЦ-а Боривоју Николићу, из Старе Молдаве, прослављен је ове године, 3. октобра Свети Јевстатије заштитник лова и ловаца.
Сечење славског колача обављено је у новоизграђеној ловачкој кући, на обали Дунава, у Базјашу, поред манастира Српске православне цркве, који је изградио Свети Сава.
Први домаћин славе био је Боривој Николић а славски колач пресекао је месни свештеник СПЦ. После преподневног сечења славског колача организовано је и заједничко дружење ловаца Срба и Румуна из Дунавске клисуре уз ручак и весеље.
Тако је ловачки светац – Свети Јевстатије, почео од ове године, да се слави међу ловцима, и на левој обали Дунава у Румунији. СМ
Свети Јевстатије, заштитник лов и ловаца свечано је прослављен у ловачким организацијама широм Централне Србије, односно Србије.
Као што је у историји ловства познато, Свети Јевстатије, као великомученик и заштитник лова и ловаца, прослављен је у Краљевини Србији 1893. године, на предлог краља Милана Обреновића, у Првој ловачкој крагујевачкој дружини која је основана 1887. године. Први славар био је народни посланик и ловац Алекса Мијалковић.
Од тада овај ловачки светац прослављан је и у другим ловачким удружењима све до Другог светског рада, од када се није славио из добро познатих тадашњих политичких разлога и слављење је настављено осамдесетих година прошлог века.
Ове године, Светог Јевстатија славили су и савези, ловачка удружења па и мање ловачке групе. Нема ловачке организације а да на зиду свог дома, куће или пословних просторија нема постављеног свог заштитника Светог Јевстатија.
Традиционалном Новосадском сајму лова, риболова и екологије „Лорист“, подршку је дао и Ловачки савез Централне Србије, у оквиру изложбе трофеја.
Стручна служба овог Ловачког савеза обезбедила је 44 врхунска трофеја срндаћа, 2 трофеја вука, 1 медведа из Краљева, 5 трофеја дивљег вепра у злату, сребру и бронзи.
Скоро сви презентовани трофеји посетиоцима овог престижног сајма, су из 2022. године.
Lovački ispiti u organizaciji Lovačkog saveza Srbije i Lovačkog saveza Centralne Srbije, za sve kandidate koji ispune propisane uslove, biće održani po sledećem rasporedu.
- 11.10.2022. godine u Trsteniku, u prostorijama LU "Trstenik", sa početkom u 16:00 časova;
- 12.10.2022. godine u Kruševcu, u prostorijama LU "Kruševac", sa početkom u 16:00 časova;
- 13.10.2022. godineu Ježevici, u prostorijama LU "Rade Joksić", sa početkom u 16:00 časova.
Svi kandidati koji ispune Zakonom propisane uslove mogu da polažu lovački ispit na bilo kom od navedenih mesta, u bilo kom terminu.
Na ispit je potrebno poneti lični dokument na uvid, dokaz o završenoj obuci u rukovanju vatrenim oružjem (fotokopiju ovog dokumenta zadržava organizator lovačkog ispita), hemijsku olovku (s obzirom da se lovački ispit polaže pismeno)!
Nakon završenog ispita, svi kandidati se o rezultatima mogu informisati na oglasnoj tabli lovačkog udruženja u čijim prostorijama polažu lovački ispit, eventualno veb-sajtu tog Lovačkog udruženja, kao i na veb sajtu Lovačkog saveza Centralne Srbije.
Ловачко удружење „Владан Милошевић“ и Основна школа „Вук Караџић“ у Книћу, организовали су половином септембра стручно предавање за ученике шестог разреда.
Велику пажњу 28 ученика посветило је овом предавању, које је за теме имало - заштиту животне средине и биологију дивљачи. Поред предавача др Марка Јешића из Ловачког савеза Централне Србије, са ученицима још су били и активно учествовали - наставница биологије Гордана Максимовић, наставник технике и технологије Драган Тодоровић, као и председник Ловачког удружења из Кнића Бојан Никетић.
Ово предавање је школски пример како га треба прилагодити узрасту ученика, учинити занимљивим и тиме допринети уздизању свести знања ученика за очување животне средине као и упознавање са неким врстама дивљих животиња и њиховом опстанку у њиховим стаништима.
По одржаном предавању и разговору са ученицима сви су добили беџеве који асоцирају на ловце, ловачки подмладак и очување природе.
Ово је очити пример како се на најбољи и најпопуларнији начин може разговарати са децом и упутити их у поједине области биодиверзитета.
У петак, 9. септембра 2022. године, пригодним манифестацијама Ловачко удружење „Шумадија“, обележило је 135 година од формирања Прве ловачке дружине у Крагујевцу, која је основана по идеји краља Милана Обреновића, чиме је започела етапа организованог ловства 1887. године, у Краљевини Србији.
Манифестација је започела традиционалним поменом краљу Милану поред Спомен чесме у манастиру Дивостин, коју су подигли ловци овог града 1901. године, а која је посвећена имену и делу овом великом заштитнику лова и ловаца Крагујевца и Краљевине Србије. Свечана академија започела је химном Србији, а затим је председник Скупштине Бојан Стевановић, отворио Свечану академику, поздравио госте и дао реч председнику ЛУ „Шумадија“ Љубиши Ивановићу, који је поднео пригодан реферат. Поред бројних гостију овом свечаном скупу су се обратили председници ЛСС – Братислав Ћирковић и председник ЛСЦС Томица Радосављевић, који су заједно са председником скупштина ЛСС и ЛСЦС - Урошом Ђоковићем, уручили и највиша одликовања својих савеза, највреднијим ловцима овог краја, као и плакете оба савеза, Ловачком удружењу.
Затим су се обраћали овом скупу и други гости, међу којима Боривој Николић, члан ЦИЦа и координатор сарадње ловаца Румуније и Србије, представници ловаца Косова и Метохије, као и побратимских удружења из Нове Молдаве у Румунији, Плужина у Црној Гори, Фоче у Републици Српској, Сјенице и Параћина.
Ловачко удружење „Шумадија“ овим поводом уручило је активним и вредним ловцима Повеље захвалности као и Јубиларне захвалнице околним удружењима и појединцима.
И ово јубиларно дружење ловаца Крагујевца указало је на добре односе и сарадњу са многим организацијама, удружењима и институцијама широм Србије па и шире, што доказује на стални успон ловства Централне Србије и кровне организације ЛСС.
Темељи организованог ловства у Краљевини Србији, постављени су у Крагујевцу – граду оружара и некадашњој престоници Кнежевине Србије, када је краљ Милан Обреновић, тада једног од највећих ловаца тога доба, предложио ловцима да се у овом граду образује Прва ловачка дружина.
Група од петнаестак најугледнијих крагујевачких ловаца у једном лову на препелице на Рујевици, међу којима је било официра, лекара, угледних мајстора и сеоских домаћина, прихватила је идеју краља о формирању Крагујевачке ловачке дружине.
На збору ловаца, одржаном 9. септембра 1887. године, у кафани „Париз“, основана је Крагујевачка ловачка дружина, са двадесет чланова. За председника је изабран Живојин Јанићијевић, наставник ботанике и зоологије у Мушкој гимназији. Одмах је адвокат Сава Јанковић, урадио и прва Правила лова, која су оверена код начелника Среза крагујевачког. Тиме се први пут правно регулише лов и у потпуности престаје до тада, лов „на часну реч“.
Чим су Крагујевчани обавестили краља Милана да су основали Крагујевачку ловачку дружину и донели прва Правила о лову, краљ је наредио државној благајни да уплати крагујевачким ловцима 80.000 динара у злату за помоћ сиромашним и болесним ловцима.
Представници ловаца Крагујевца, у којој су били Вукашин Панајотовић, хемичар, Лука Ивковић, окружни инжењер, Андра Михајиловић, дрејер ВТЗ, Виљем Бадер, инжењер железнице и председник Живојин Јанићијевић, отишли су почетком октобра у Ниш, у лов, који је организовао краљ Милан и уручили му допуштење за лов /чланску карту/ Крагујевачке дружине са бројем 1.
Већ 1893. године, Крагујевачка ловачка дружина почиње да слави Светог Јевстатија, заштитника лова и ловаца, тако да и данас у архиви постоји сачуван говор првог славара, народног посланика Алексе Мијалковића. Од тада, по угледу на ловце Крагујевца, и друге ловачке дружине, које касније прерастају у савезна ловачка удружења, прослављају ловачку славу, што и данас чине сваког 3. октобра.
У приватном издању једног од најугледнијих ловаца тога времена инжењера државне железнице Виљема Бадера, који је био и пројектант пруге од Крагујевца до Ниша, и једно време боравио у Крагујевцу, штампан је први број часописа „Ловац“, 6. маја, на Ђурђевдан 1896. године, који на осам страна пише о зачецима организованог ловства у Краљевини Србији. Овај број часописа ловац представља и настанак ловачке штампе у Србији. У тадашњем краљевом кошутњаку у Роготу, 13. октобра 1896. године, уз присуство до тада основаних петнаест ловачких дружина, односно савезних удружења, основан је Савез ловачких удружења у Краљевни Србији, где је за председника изабран ђенерал Љубомир Лешјанин, ађутант двора, а за почасног председника и заштитника лова и ловаца краљ Милан Обреновић.
На тим историјским основама стасавало је Ловачко удружење „Шумадија“, које 9. септембра 2022. године, поносно обележава највећи јубилеј српског ловства 135 година постојања организованог ловства.