Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС - Новости
Навигација
 
ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије
 
Ловачки ГЛАСНИК
Lovački GLASNIK
 
Рекламе
LOVAČKA KOMORA SRBIJE

LOVAČKI PORTAL SRBIJE

Lovačko udruženje >Šumadija< - Kragujevac

Lovačko udruženje >Kraljevo< - Kraljevo

Lovačko udruženje >Kruševac< - Kruševac

Lovačko udruženje >Beljanica< - Resavica

Lovačko udruženje >Vrhovi< - Sjenica

Lovačko udruženje >Dragačevo< - Guča

Lovačko udruženje >Paraćin< - Paraćin

Lovačko udruženje  "Vladan Milošević" - Knić

Lovačko udruženje "Karađorđe" - Topola

Lovačko udruženje "Srebrnica" - Stragari

Magazin Predator

Domen za Lovačka udruženja

INTERMAKER
 
Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије (ЛСЦС) основан је 29. априла 2011. године, на основу Закона о дивљачи и ловству, Закона о удружењима и Статута ЛСС, ради ефикаснијег спровођења делатности од општег интереса (газдовања у ловству). ЛСЦС окупља 38 ловачких удружења са око 20.500 ловаца. Газдује са 36 ловишта на укупној површини од око 1.200.000 ха, у којима обитава разноврсна, многобројна и атрактивна дивљач
ПРВИ ПУТ ПРОСЛАВЉЕН СВ. ЈЕВСТАТИЈЕ У ДУНАВСКОЈ КЛИСУРУ
Ловачка слава у Румунији       Захваљујући нашем ловном другу, пријатељу и координатору сарадње ловаца Србије и Румуније, као и члану ЦИЦ-а Боривоју Николићу, из Старе Молдаве, прослављен је ове године, 3. октобра Свети Јевстатије заштитник лова и ловаца.Ловачка слава у Румунији

        Сечење славског колача обављено је у новоизграђеној ловачкој кући, на обали Дунава, у Базјашу, поред манастира Српске православне цркве, који је изградио Свети Сава.

         Први домаћин славе био је Боривој Николић а славски колач пресекао је месни свештеник СПЦ. После преподневног сечења славског колача организовано је и заједничко дружење ловаца Срба и Румуна из Дунавске клисуре уз ручак и весеље.

         Тако је ловачки светац – Свети Јевстатије, почео од ове године, да се слави међу ловцима, и на левој обали Дунава у Румунији. СМ

СВЕЧАНО ПРОСЛАВЉЕН СВЕТИ ЈЕВСТАТИЈЕ
Ловачка слава     Свети Јевстатије, заштитник лов и ловаца свечано је прослављен у ловачким организацијама широм Централне Србије, односно Србије.

     Као што је у историји ловства познато, Свети Јевстатије, као великомученик и заштитник лова и ловаца, прослављен је у Краљевини Србији 1893. године, на предлог краља Милана Обреновића, Ловачка славау Првој ловачкој крагујевачкој дружини која је основана 1887. године. Први славар био је народни посланик и ловац Алекса Мијалковић.

     Од тада овај ловачки светац прослављан је и у другим ловачким удружењима све до Другог светског рада, од када се није славио из добро познатих тадашњих политичких разлога и слављење је настављено осамдесетих година прошлог века.

     Ове године, Светог Јевстатија славили су и савези, ловачка удружења па и мање ловачке групе. Нема ловачке организације а да на зиду свог дома, куће или пословних просторија нема постављеног свог заштитника Светог Јевстатија.

СМ

ПОДРШКА „ЛОРИСТУ“
Подршка ЛОРИСТ-у        Традиционалном Новосадском сајму лова, риболова и екологије „Лорист“, подршку је дао и Ловачки савез Централне Србије, у оквиру изложбе трофеја.
Подршка ЛОРИСТ-у
         Стручна служба овог Ловачког савеза обезбедила је 44 врхунска трофеја срндаћа, 2 трофеја вука, 1 медведа из Краљева, 5 трофеја дивљег вепра у злату, сребру и бронзи.

          Скоро сви презентовани трофеји посетиоцима овог престижног сајма, су из 2022. године.

СМ

Raspored polaganja lovačkih ispita

 Lovački ispiti u organizaciji Lovačkog saveza Srbije i Lovačkog saveza Centralne Srbije, za sve kandidate koji ispune propisane uslove, biće održani po sledećem rasporedu.

- 12.10.2022. godine u Kruševcu, u prostorijama LU "Kruševac", sa početkom u 16:00 časova;
- 13.10.2022. godine u Ježevici, u prostorijama LU "Rade Joksić", sa početkom u 16:00 časova.


 

Svi kandidati koji ispune Zakonom propisane uslove mogu da polažu lovački ispit na bilo kom od navedenih mesta, u bilo kom terminu.

Na ispit je potrebno poneti lični dokument na uvid, dokaz o završenoj obuci u rukovanju vatrenim oružjem (fotokopiju ovog dokumenta zadržava organizator lovačkog ispita), hemijsku olovku (s obzirom da se lovački ispit polaže pismeno)!
Nakon završenog ispita, svi kandidati se o rezultatima mogu informisati na oglasnoj tabli lovačkog udruženja u čijim prostorijama polažu lovački ispit, eventualno veb-sajtu tog Lovačkog udruženja, kao i na veb sajtu Lovačkog saveza Centralne Srbije.

 

Vaš LSCS
 
ЗАПАЖЕНО ПРЕДАВАЊЕ У КНИЋУ
Предавање у школи      Ловачко удружење „Владан Милошевић“ и Основна школа „Вук Караџић“ у Книћу, организовали су половином септембра стручно предавање за ученике шестог разреда.

       Велику пажњу 28 ученика посветило је овом предавању, које је за теме имало - заштиту животне средине и биологију дивљачи. Поред предавача др Марка Јешића из Ловачког савеза Централне Србије, са ученицима још су били и активно учествовали - наставница биологије Гордана Максимовић, наставник технике и технологије Драган Тодоровић, као и председник Ловачког удружења из Кнића Бојан Никетић.

Предавање у школи    Ово предавање је школски пример како га треба прилагодити узрасту ученика, учинити занимљивим и тиме допринети уздизању свести знања ученика за очување животне средине као и упознавање са неким врстама дивљих животиња и њиховом опстанку у њиховим стаништима.

    По одржаном предавању и разговору са ученицима сви су добили беџеве који асоцирају на ловце, ловачки подмладак и очување природе.

     Ово је очити пример како се на најбољи и најпопуларнији начин може разговарати са децом и упутити их у поједине области биодиверзитета.

ДОСТОЈНО ОБЕЛЕЖЕНО 135 ГОДИНА ЛОВСТВА КРАГУЈЕВЦА
135 година ловстваУ петак, 9. септембра 2022. године, пригодним манифестацијама Ловачко удружење „Шумадија“, обележило је 135 година од формирања Прве ловачке дружине у Крагујевцу, која је основана по идеји краља Милана Обреновића, чиме је започела етапа организованог ловства 1887. године, у Краљевини Србији.


Манифестација је започела традиционалним поменом краљу Милану поред Спомен чесме у манастиру Дивостин, коју су подигли ловци овог града 1901. године, а која је посвећена имену и делу овом великом заштитнику лова и ловаца Крагујевца и Краљевине Србије.
Свечана академија започела је химном Србији, а затим је председник Скупштине Бојан Стевановић, отворио Свечану академику, поздравио госте и дао реч председнику ЛУ „Шумадија“ Љубиши Ивановићу, који је поднео пригодан реферат.
Поред бројних гостију овом свечаном скупу су се обратили председници ЛСС – Братислав Ћирковић и председник ЛСЦС Томица Радосављевић, који су заједно са председником скупштина ЛСС и ЛСЦС - Урошом Ђоковићем, уручили и највиша одликовања својих савеза, највреднијим ловцима овог краја, као и плакете оба савеза, Ловачком удружењу.135 година ловства


Затим су се обраћали овом скупу и други гости, међу којима Боривој Николић, члан ЦИЦа и координатор сарадње ловаца Румуније и Србије, представници ловаца Косова и Метохије, као и побратимских удружења из Нове Молдаве у Румунији, Плужина у Црној Гори, Фоче у Републици Српској, Сјенице и Параћина.

135 година ловстваЛовачко удружење „Шумадија“ овим поводом уручило је активним и вредним ловцима Повеље захвалности као и Јубиларне захвалнице околним удружењима и појединцима.


И ово јубиларно дружење ловаца Крагујевца указало је на добре односе и сарадњу са многим организацијама, удружењима и институцијама широм Србије па и шире, што доказује на стални успон ловства Централне Србије и кровне организације ЛСС.

 

С. М.

УОЧИ ЈУБИЛЕЈА – 135 ГОДИНА ЛОВСТВА КРАГУЈЕВЦА
УОЧИ ЈУБИЛЕЈАТемељи организованог ловства у Краљевини Србији, постављени су у Крагујевцу – граду оружара и некадашњој престоници Кнежевине Србије, када је краљ Милан Обреновић, тада једног од највећих ловаца тога доба, предложио ловцима да се у овом граду образује Прва ловачка дружина.


Група од петнаестак најугледнијих крагујевачких ловаца у једном лову на препелице на Рујевици, међу којима је било официра, лекара, угледних мајстора и сеоских домаћина, прихватила је идеју краља о формирању Крагујевачке ловачке дружине.


На збору ловаца, одржаном 9. септембра 1887. године, у кафани „Париз“, основана је Крагујевачка ловачка дружина, са двадесет чланова. За председника је изабран Живојин Јанићијевић, наставник ботанике и зоологије у Мушкој гимназији. Одмах је адвокат Сава Јанковић, урадио и прва Правила лова, која су оверена код начелника Среза крагујевачког. Тиме се први пут правно регулише лов и у потпуности престаје до тада, лов „на часну реч“.


Чим су Крагујевчани обавестили краља Милана да су основали Крагујевачку ловачку дружину и донели прва Правила о лову, краљ је наредио државној благајни да уплати крагујевачким ловцима 80.000 динара у злату за помоћ сиромашним и болесним ловцима.


Представници ловаца Крагујевца, у којој су били Вукашин Панајотовић, хемичар, Лука Ивковић, окружни инжењер, Андра Михајиловић, дрејер ВТЗ, Виљем Бадер, инжењер железнице и председник Живојин Јанићијевић, отишли су почетком октобра у Ниш, у лов, који је организовао краљ Милан и уручили му допуштење за лов /чланску карту/ Крагујевачке дружине са бројем 1.


Већ 1893. године, Крагујевачка ловачка дружина почиње да слави Светог Јевстатија, заштитника лова и ловаца, тако да и данас у архиви постоји сачуван говор првог славара, народног посланика Алексе Мијалковића. Од тада, по угледу на ловце Крагујевца, и друге ловачке дружине, које касније прерастају у савезна ловачка удружења, прослављају ловачку славу, што и данас чине сваког 3. октобра.

УОЧИ ЈУБИЛЕЈА У приватном издању једног од најугледнијих ловаца тога времена инжењера државне железнице Виљема Бадера, који је био и пројектант пруге од Крагујевца до Ниша, и једно време боравио у Крагујевцу, штампан је први број часописа „Ловац“, 6. маја, на Ђурђевдан 1896. године, који на осам страна пише о зачецима организованог ловства у Краљевини Србији. Овај број часописа ловац представља и настанак ловачке штампе у Србији.
У тадашњем краљевом кошутњаку у Роготу, 13. октобра 1896. године, уз присуство до тада основаних петнаест ловачких дружина, односно савезних удружења, основан је Савез ловачких удружења у Краљевни Србији, где је за председника изабран ђенерал Љубомир Лешјанин, ађутант двора, а за почасног председника и заштитника лова и ловаца краљ Милан Обреновић.


На тим историјским основама стасавало је Ловачко удружење „Шумадија“, које 9. септембра 2022. године, поносно обележава највећи јубилеј српског ловства 135 година постојања организованог ловства.