Ловачки савез Централне Србије (ЛСЦС) основан је 29. априла 2011. године, на основу Закона о дивљачи и ловству, Закона о удружењима и Статута ЛСС, ради ефикаснијег спровођења делатности од општег интереса (газдовања у ловству). ЛСЦС окупља 38 ловачких удружења са око 20.500 ловаца. Газдује са 36 ловишта на укупној површини од око 1.200.000 ха, у којима обитава разноврсна, многобројна и атрактивна дивљач
ШУМАДИЈСКИ ДАНИ ШЉИВЕ `22.
Подно Рудника, у шумадијској варошици Страгарима, одржана је традиционална манифестеција ШУМАДИЈСКИ ДАНИ ШЉИВЕ `22. Сва три дана манифестације била су испуњена предавањима на тему воћарства, смотром туристичких и пољопривредних потенцијала, затим богатим културно уметничким програмима, бројним излагачима како домаће радиности тако и разним и скоро заборављеним производима старих заната. Да би све било у складу са традицијом потрудили су се фијакери и у њих упрегнути липицанери и вранци који су превозили посетиоце до манастира и других историјских знамења овог краја.
Манифестацију су свечаном паљбом из трешњевог топа отворили градоначелник Крагујевца Никола Дашић и председник Ловачког савеза Централне Србије Томислав Радосављевић уз присуство бројних мештана Страгара и околних села, као и великог броја гостију. Градоначелник Крагујевца истакао је важност Страгара као места које је још краљ Александар I Карађорђевић прокламовао варошицом и изразио своју наду и жељу да ова манифестација из године у годину напредује и постане једна од најпосећенијих манифестација овог типа, а све у циљу промоције пољопривреде, туризма и културно историјске баштине.
Ловачко удружење „Сребрница“ из Страгара, је, као и сваке године активно учествовало у целокупној организацији манифестације. Ловци из свих 11 околних села (секција) и то: Влакче, Котраже, Маслошева, Страгара, Љубичевца, Угљаревца, Рамаће, Каменице, Добраче, М. Врбице и В. Шења, приредили су кување ловачког гулаша и спремање разних других специјалитета од дивљачи, који су били послужени за дегустацију свим заинтересованим посетиоцима. Ловци овог краја су још једном показали да поред своје основне улоге, а то је свакако заштита и стална брига о дивљим животињама, показали да представљају и битну друштвено-социјалну организацију. М. Ј.
Lovački ispiti u organizaciji Lovačkog saveza Srbije i Lovačkog saveza Centralne Srbije, za sve kandidate koji ispune propisane uslove, biće održani po sledećem rasporedu.
- 18.07.2022. godine u Kruševcu, u prostorijama LU "Kruševcu", sa početkom u 16:00 časova;
- 26.07.2022. godine u Ježevici, u prostorijama LU "Rade Joksić", sa početkom u 16:00 časova;
- 27.07.2022. godine u Batočini, u prostorijama LU "Rogot", sa početkom u 16:00 časova.
Svi kandidati koji ispune Zakonom propisane uslove mogu da polažu lovački ispit na bilo kom od navedenih mesta, u bilo kom terminu.
Na ispit je potrebno poneti lični dokument na uvid, dokaz o završenoj obuci u rukovanju vatrenim oružjem (fotokopiju ovog dokumenta zadržava organizator lovačkog ispita), hemijsku olovku (s obzirom da se lovački ispit polaže pismeno)!
Nakon završenog ispita, svi kandidati se o rezultatima mogu informisati na oglasnoj tabli lovačkog udruženja u čijim prostorijama polažu lovački ispit, eventualno veb-sajtu tog Lovačkog udruženja, kao i na veb sajtu Lovačkog saveza Centralne Srbije.
О ловству у Шумадији и Централној Србији, као и путевима српског ловства, на регионалној телевизији Крагујевац, 6. јула 2022. године, говорио је Томица Радосављевић, председник Ловачког савеза Централне Србије.
Емисија „Мозаик“, аутора Ивана Ганића, која се сваког дана емитује у преподневним сатима а после подне реемитује, спада у ред најгледанијих емисија ове врсте на овом подручју.
О образовању и раду Ловачког савеза Централне Србије и ловачким удружењима са овог подручја која окупљају 18.000 чланова, изградњи ловно – узгојних објеката, саборима и акцијама, предавањима и ловачким радионицама, народном ловству, ловачким надметањима, сарадњи са локалним самоуправама, улози ловаца у месним акцијама изградње путева и других објеката, хуманитарним активностима, заштити ловишта на 1,3 милиона хектара, ловном туризму и свим другим активностима, обавештени су на најбољи начин гледаоци, захваљујући многим чињеницама и подацима које је презентовао Томица Радосављевић.
Овом приликом саговорник је указао и на даље активности овог Ловачког савеза, који у 11. години постојања, настоји да њихова ловишта и даље буду оазе разноврсне ловне дивљачи, да се настави са уношењем дивљачи, попут зеца, фазана и јаребица, а посебно јеленске дивљачи која све више господари овим ловиштима. У томе се, поред средстава ловачких удружења, користе и конкурсна средства из Фонда за развој ловства у Републици Србији, која дају огромну улогу у унапређењу и успону ловства Србије.
Наравно, у томе је значајна улога Стручне службе ЛСЦС са стручним службама ловачких удружења, и сарадња са Ловачким савезом Србије, Управом за шуме и локалним самоуправама. То су путеви развоја лова и ловства на овом подручју али и очувања дивљачи и укупног биодиверзитета. С.М.
У пракси Ловачког савеза Централне Србије, има доста примера ловачког дружења из којих су произашле многе акције врдне поштовања. Тако су сложни ловци у својим срединама носиоци бројних ловних, комуналних, радних акција и кулинарских манифестација.
Поента свега тога је повратак народном ловству кроз разна надметања, сусрете и скупове. Последњих година, осим такмичења у припреми ловачких специјалитета, организује се и народни ловачки вишебој у бацању камена с рамена, надвлачењу конопца, различитим скоковима и другим дисциплинама.
Такође, да би показали ловцима, мештанима и гостима, ловачке трофеје из свог ловишта, све чешће на таквим дружењима, организују њихову презентацију, чиме привлаче посебну пажњу.
Такви скупови организују се у многим ловачким групама, активима, секцијама и ловачким удружењима. Тиме се подстиче народни лов а ловци представљају снажну и сложну подршку таквим дружењима.
Примера ради, навешћемо Ловачку секцију у Влакчи, која је на једном свом ловачком дружењу изложила и све трофеје својих ловаца, што је привукло посебну пажњу јавности.