Ловачки савез Централне Србије (ЛСЦС) основан је 29. априла 2011. године, на основу Закона о дивљачи и ловству, Закона о удружењима и Статута ЛСС, ради ефикаснијег спровођења делатности од општег интереса (газдовања у ловству). ЛСЦС окупља 38 ловачких удружења са око 20.500 ловаца. Газдује са 36 ловишта на укупној површини од око 1.200.000 ха, у којима обитава разноврсна, многобројна и атрактивна дивљач
ЛОВАЧКА СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛУ
Да Ловачки савез Централне Србије, својим хуманим делима и све већом солидарношћу у овим временима, представља значајан ослонац многим установама, институцијама и појединцима, доказано је више пута.
Пример ради, у току су припреме за обележавање 50-годишњице постојања Завода за смештај одраслих лица „Мале Пчелице“ у Крагујевцу, којим поводом се ова установа обратила Ловачком савезу Централне Србије, како би омогућили својим штићеницима да са ловачким инструкторима приреде такмичење у кувању ловачких гулаша.
На овој хуманој и посебној манифестацији, која је предвиђена програмом прославе, 9. јуна 2022. године, већ се пријавио већи број ловаца – мајстора ловачког гулаша, који ће осим опреме на ово необично такмичење донети и потребне намирнице за добре ловачке гулаше.
Тиме, Ловачки савез Централне Србије и ловачка удружења са овог подручја, настоје да дају свој допринос у помоћи и сарадњи са овом социјално – хуманитарном установом и свим њеним штићеницима, који су своје уточиште и лечење нашли у њој. То је ловачки пример вредан сваког поштовања, тврди директорка овог Завода – др Данијела Настић Симовић, док председник Ловачког савеза Централне Србије Томица Радосављевић, додаје да су за успешне екипе предвиђене и награде као један вид стимулације и похвале штићеницима али и такмичарима из овог Завода.
Lovački ispiti u organizaciji Lovačkog saveza Srbije i Lovačkog saveza Centralne Srbije, za sve kandidate koji ispune propisane uslove, biće održani po sledećem rasporedu.
- 06.06.2022. godine u Kraljevu, u prostorijama LU "Kraljevo", sa početkom u 15:00 časova;
- 07.06.2022. godine u Ježevici, u prostorijama LU "Rade Joksić", sa početkom u 16:00 časova.
Svi kandidati koji ispune Zakonom propisane uslove mogu da polažu lovački ispit na bilo kom od navedenih mesta, u bilo kom terminu.
Na ispit je potrebno poneti lični dokument na uvid, dokaz o završenoj obuci u rukovanju vatrenim oružjem (fotokopiju ovog dokumenta zadržava organizator lovačkog ispita), hemijsku olovku (s obzirom da se lovački ispit polaže pismeno)!
Nakon završenog ispita, svi kandidati se o rezultatima mogu informisati na oglasnoj tabli lovačkog udruženja u čijim prostorijama polažu lovački ispit, eventualno veb-sajtu tog Lovačkog udruženja, kao i na veb sajtu Lovačkog saveza Centralne Srbije.
Ловачко удружење „Чемерница“ у Ивањици, на обављеним редовним изборима за председника Ловачког удружења, поново је изабрала Вукића Костића, за заменика председника Управног одбора Душана Стевића а за председника Скупштине Ловачког удружења Владана Поповића.
У Ловачком удружењу „Војвода Луне“ у Врњачкој Бањи, обављени су избори, и за председника Удружења поново је изабран Милош Богојевић, за заменика Горан Терзић, за председника Скупштине Ловачког удружења Живота Младеновић а за секретара Никола Ђурић.
Избори у оба ловачка удружења протекли су у доброј и фер атмосфери, са циљем даљег унапређења лова и ловства.
Обавештавам Вас да је ''Шумадијска лига'' у гађању глинених голубова ушла у двадесет другу годину постојања и рада. Поводом тога заказујем састанак свих Ловачких удружења чланова ''Шумадијске лиге''. Састанак ће се одржати дана 13. маја 2022. године (петак) у 18,00 часова у Крагујевцу у просторијама ловачког дома на фазанерији Л.У. ''Шумадија'' у Шумарицама. За овај састанак предлажем следећи:
Д Н Е В Н И Р Е Д:
Одређивање календара такмичења
Актуелна проблематика у лиги
Разно
Молим Вас да овом састанку неизоставно присуствујете а ваше учешће потврдите Комесару лиге. За све информације и консултације можете се обратити Комесару лиге, Максимовић Зорану на телефон 063/628-740.
Sve više domaćih i stranih lovaca zainteresovano je za komercijalni lov na Rudniku, jer u lovištu u Stragarima ima jelena lopatara i muflona.
Još pre 3 decenije, prvi mufloni stigli su u Stragare. Od 10 grla u ograđenom prostoru, sada se procenjuje da na obroncima Rudnika ima više od 80 jedinki ovih divljih životinja. U lovištu koje obuhvata 11 sela, odomaćili su se u šumovitim predelima.
"Muflon voli ovo kamenito tlo, pločasto. Zbog papaka, čisti papke. Njemu to najviše odgovara i najviše što je mirno, tišina, znači lepo našao je ovde mir, ima vodu, ima sunce, ima sve što kaže, hrane dosta. Znači, on je se prilagodio našim uslovima vrhunski", kaže Rajko Prokić, upravnik lovišta LU Srebrnica Stragari.
Čisti potoci, izvori koji ne presušuju i bogatstvo Blagoveštenjske šume izuzetno godi krupnoj divljači, pa se i njihova brojnost iz godine u godinu povećava. Odnedavno su jelen lopatar i muflon uvršćeni u spisak za odstrel.
"Tek pre 2-3 godine smo počeli da vršimo taj odstrel, međutim nismo do sad ni odstrelili nijednog jer nije bilo prilike. Ne može se lako naći u otvorenom lovištu, navodi Rajko Prokić, upravnik lovišta LU Srebrnica Stragari.
U lovu je važno vreme i strpljenje, pa je na terenu postavljeno više od 300 čeka.
Moja potraga za muflonima nije uspela. Obišli smo proplanke, šume, ali smo samo jednog mladunca videli sa velike udaljenosti. No, u Stragarima se nadaju da će ovde početi da se bave lovnim turizmom.
Ono što meni nije, pošlo je za rukom mnogima koji su muflone fotografisali, a meštani kažu navikli su da ih stalno viđaju.
Dragan Stevanović, iz Stragara kaže da ih ima dosta: "Čak sam brojao po 17 u čoporu, ima lopatara, ima srna, ima jelena tako da ima puno".
Sve veće je interesovanje lovaca koji žele da na nišanu imaju atraktivne životinje. U Stragarima za odstrel trofejne divljači, među kojima su i mufloni, imaju velike šanse, kao i za uživanje u prirodnim lepotama rudničkih predela.
ПРВИ БРОЈ ЧАСОПИСА „ЛОВАЦ“ НА ЂУРЂЕВДАН 1896. ГОДИНЕ
У дугој и богатој историји ловства Србије, крупним словима је записан Ђурђевдан 1896. године, када је, скоро шест месеци пре оснивања Савеза ловачких удружења у Краљевини Србији, објављен први број часописа „Ловац“. Овим је означен и зачетак ловачке штампе у Србији.
У почетку, приватни издавач, односно власник и уредник овог тадашњег илустрованог часописа „Ловац“ био је инжењер и пројектант прве железнице у Србији - Виљем Бадер, и један од оснивача ловачких дружина у Крагујевцу, Београду и Нишу.
Заглавље овог часописа, које је коришћено много година касније, урадио је сликар Кирил Кутник, Словак и познати ловац у Краљевини Србији.
Објављујући књигу „Часопис Ловац – весник ловачке штампе у Србији“, и репринт издање овог ловачког часописа, користим прилику да објавим свих осам страна првог броја „Ловца“, како би се наши ловци Србије упознали са садржајем и изгледом овог издања, који је претеча ловачке штампе у Србији.