Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС - Новости: LOVNI STRUČNJACI IZ ITALIJE I SLOVENIJE POSETILI SRBIJU
Навигација
 
ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије
 
Ловачки ГЛАСНИК
Lovački GLASNIK
 
Рекламе
LOVAČKA KOMORA SRBIJE

LOVAČKI PORTAL SRBIJE

Lovačko udruženje >Šumadija< - Kragujevac

Lovačko udruženje >Kraljevo< - Kraljevo

Lovačko udruženje >Kruševac< - Kruševac

Lovačko udruženje >Beljanica< - Resavica

Lovačko udruženje >Vrhovi< - Sjenica

Lovačko udruženje >Dragačevo< - Guča

Lovačko udruženje >Paraćin< - Paraćin

Lovačko udruženje  "Vladan Milošević" - Knić

Lovačko udruženje "Karađorđe" - Topola

Lovačko udruženje "Srebrnica" - Stragari

Magazin Predator

Domen za Lovačka udruženja

INTERMAKER
 

LOVNI STRUČNJACI IZ ITALIJE I SLOVENIJE POSETILI SRBIJU

Poseta Lovačkom savezu Centralne SrbijeJELENI USKORO STIŽU

 

Shodno planiranim aktivnostima na realizaciji naučno-istraživačkog projekta „SRBREDDEER“ (naseljavanje jelenske divljači na teritoriji centralne Srbije), uvaženi lovni stručnjaci iz Italije i Slovenije nedavno su posetili našu zemlju. Tokom trodnevne posete, uz prisustvo predstavnika Uprave za šume pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, prof. dr Marco Apolonio sa Univerziteta u Sasariju, Luka Sirjano iz Nacionalnog parka „Foreste Cazentinezi“ i prof. dr Boštjan Pokrony sa Univerziteta u Primorju (Kopar) su sa rukovodiocem projekta prof. dr Draganom Gačićem i njegovim saradnicima najpre obišli lovište „Đetinja“ kojim gazduje Lovačko udruženje „Aleksa Dejović“ iz Užica i lovište Nacionalnog parka „Tara“, prvenstveno lokalitete na kojima će uskoro biti naseljena jelenska divljač.

Prof. dr Marco Apolonio i direktor Uprave za šume Saša StamatovićUspostavljanjem stručno-naučne saradnje sa kolegama iz Italije i Slovenije, kao i njihovim učešćem u istraživačkim aktivnostima u okviru projekta „SRBREDDEER“, otvorila se mogućnost da nam kolege iz Italije, tačnije rukovodstvo Nacionalnog parka „Foreste Cazentinezi“ pokloni 60-70 grla jelenske divljači za potrebe naseljavanja ove vrste na teritoriji centralne Srbije. Jelenska divljač iz navedenog nacionalnog parka potiče iz brdsko-planinskih lovišta Austrije, Slovenije i Italije i dobrog je zdravstvenog stanja. Neki od vrednijih mužjaka imali su vrednost trofeja preko 220 CIC poena i telesnu težinu preko 230 kilograma. Zbog navedenih karakteristika, jelenska divljač je u nekoliko navrata naseljavana na lokalitetima širom Italije, gde se uspešno prilagodila i formirala novu populaciju. Inače, ova jelenska divljač je izuzetno pogodna za naseljavanje u lovišta u zapadnom delu centralne Srbije, s obzirom da se gaji u slobodnoj prirodi i uz prisustvo velikog broja vukova kao njenog glavnog predatora. Od posebnog je značaja, što lovni stručnjaci iz pomenutog nacionalnog parka imaju veliko znanje i praktično iskustvo u hvatanju i transportu jelenske divljači, odnosno adekvatne hvataljke, kao i iskusne veterinarske stručnjake za kontrolu njenog zdravstvenog stanja – kaže za „Zov“ prof. dr Dragan Gačić, rukovodilac pomenutog projekta.

Obilazak lovišta NP „Tara“S obzirom da će se i u lovištu „Studenica“ kojim gazduje Lovačko udruženje „Kraljevo“ takođe naseljavati jelenska divljač shodno projektu „SRBREDDEER“, održan je i sastanak sa rukovodstvom Lovačkog saveza Centralne Srbije, tačnije sa predsednikom Saveza Tomicom Radosavljevićem i predsednikom Skupštine LSCS, odnosno predsednikom LU „Kraljevo“ Urošem Đokovićem. Tom prilikom, lovni stručnjaci iz Italije i Slovenije izneli su sopstvena iskustva iz prethodnih naseljavanja jelenske divljači, sa naglaskom na tehnologiju prihvatanja, zaštite i ispuštanja ove vrste u slobodnu prirodu. Najbolje rezultate obezbeđuje izgradnja prihvatilišta male površine (od pet do osam hektara), koje ujedno služi i kao karantin, a osniva se na pogodnom delu staništa i mora biti povezano sa dobrim putem radi kontrole ograde i unete divljači. Važno je napomenuti, da u takvim slučajevima, jelenska divljači ostaje u prihvatilištu, odnosno karantinu nekoliko meseci pod stalnim nadzorom stručne i lovočuvarske službe korisnika lovišta, kao i veterinarskih stručnjaka koji dodatno uzimaju uzorke i proveravaju njeno zdravstveno stanje. Nakon telenja košuta, zaštitna ograda se skida, što jedinkama daje mogućnost da izađu iz prihvatilišta u slobodnu prirodu. Predloženo je da se naseli 20 jedinki različite starosne strukture, pretežno srednjedobnih bremenitih košuta i da se ovo naseljavanje ponovi tokom naredne dve godine, odnosno da se tri godine uzastopno naseljavana po 20 jedinki.

Prof. dr Dragan Gačić je sa svojim saradnicima i gostima iz Italije i Slovenije, kao i predstavnicima nadležnog ministarstva obišao i NP „Fruška gora“, s obzirom da je pomenuti nacionalni park u prethodnih desetak godina uspešno realizovao projekat naseljavanja jelenske divljači u lovištu kojim gazduje. Zajedno sa rukovodstvom i lovnim stručnjacima NP „Fruška gora“ dogovorene su aktivnosti u cilju uspostavljanja međusobne saradnje u raznim oblastima, uključujući i posetu naše delegacije Nacionalnom parku „Foreste Cazentinezi“ u Italiji.

Na osnovu obilaska terena predviđenih za naseljavanje jelenske divljači, utvrdili smo da su oba lokaliteta veoma pogodna za opstanak ove vrste, prvenstveno zbog činjenice da nisu izmenjeni prirodni uslovi izgradnjom saobraćajne i druge infrastrukture, kao i zbog intenzivnog napuštanja ovih prostora od strane lokalnog stanovništa. Pored toga, impresioniran sam interesovanjem i spremnošću korisnika lovišta da se jelenska divljač vrati u svoja prirodna staništa – ističe uvaženi lovni stručnjak Marko Apolonio.

Nezakonit lov

Jedan od osnovnih uzroka istrebljenja jelenske divljači u Srbiji predstavlja nezakonit lov, tako da je jedan od najvažnijih preduslova za revitalizaciju populacija jelenske divljači njegovo suzbijanje i uvođenje adekvatne kaznene politike za počinioce.

Prema rečima prof. dr Boštjana Pokornog, postoji mogućnost da značajnu pomoć i podršku naučno-istraživačkom projektu „SRBREDDEER“ daju i određene institucije iz Slovenije, gde je jelenska divljač široko rasprostranjena u velikom broju. U prilog tome ide i podatak, da se u toku jedne godine u lovištima Slovenije odstreli preko 6.000 jedinki jelenske divljači različite polne, starosne i trofejne strukture, a da se njena brojnost procenjuje na preko 15.000 jedinki (prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, brojnost jelenske divljači u našoj zemlji se procenjuje na oko svega 5.500 jedinki).

Ukoliko se blagovremeno obave sve planirane i neophodne aktivnosti i jelenska divljač dobije iz Italije, u proleće naredne godine se očekuje prvo naseljavanje ove vrste. Pored ovih jedinki, upotrebiće se i jelenska divljač dobrog kvaliteta i zdravstvenog stanja iz naših lovišta, što će takođe znatno uticati na uspeh ovog projekta i planiranih naseljavanja.

Na kraju, sledi konstatacija da izvanredna staništa za jelensku divljač u Srbiji obavezuju sve lovne radnike, institucije i lokalno stanovništo ali i državne organe, da se jelenska divljač zaštiti i naseli na sva pogodna staništa u centralnom delu zapadne Srbije, čime bi kao društvo vratili dug prirodi.

 

Milan Ostojić

 

Izvor: Revija "ZOV"